Престольне свято храму святого великомученика і цілителя Пантелеймона

9 серпня Православна Церква вшановує пам’ять святого великомученика і цілителя Пантелеймона. Цей день є престольним святом Свято-Пантелеймонівського храму, розташованого біля Свято-Покровського кафедрального храму Луцька.

Престольне свято храму називають його «другою Пасхою». Адже цього дня його громада молитовно відзначає урочистість свята, дня пам’яті святого чи чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, на честь якого і освячений той чи інший храм.

Свято-Пантелеймонівський храм був збудований та освячений на честь 2000-річчя Різдва Христового і є частиною архітектурного комплексу древнього Свято-Покровського храму Луцька.

Напередодні престольного свята єпископ Волинський і Луцький Нафанаїл, у співслужінні сонму священнослужителів Волинської єпархії, очолив Всенічне бдіння у Свято-Пантелеймонівському храмі.

В сам день свята єпископ Волинський і Луцький Нафанаїл звершив Божественну Літургію у Свято-Пантелеймонівському храмі. Йому співслужили священнослужителі Волинської єпархії.

Окрасою богослужіння став спів молодіжного хору Свято-Пантелеймонівського храму «Уміленіє» під керівництвом Василя Гнатюка та хору студентів ВДС під керівництвом протоієрея Петра Муляра.

Попри робочий день, за богослужінням молилися багато людей, самого волинського архіпастиря владику Нафанаїла, перед початком Літургії, вірні зустріли хлібом-сіллю, а дорога до храму була устелена квітами.

Після Літургії відбувся Хресний хід. У своєму архіпастирському слові проповіді єпископ Волинський і Луцький Нафанаїл закликав вірних наслідувати приклад твердості у вірі, яку проявив святий великомученик і цілитель Пантелеймон. “Споглядаючи на життя і подвиги мучеників, ми повинні наслідувати приклад їхньої віри. І цей приклад нехай проросте у наших серцях і явить у нашому житті благодать Святого Духа”, – підсумував владика.

Він також привітав настоятеля Свято-Покровського храму архімандрита Афанасія (Герман) та парафіян із престольним празником.

Пошанування святого великомученика і цілителя Пантелеймона у Луцьку має давню благочестиву традицію. Із історичних джерел відомо, що у 1378 – 1379 роках великий Волинський князь Дмитрій-Любарт здійснив поїздку до столиці Візантії – Константинополя, звідки привіз, як дар для Волинської землі, часточку Чесного Животворчого Хреста Господнього. Привіз князь до Лучеська і часточку мощей святого великомученика і цілителя Пантелеймона, подаровані болгарськими священнослужителями Цамвлаками – родиною митрополита Київського і всієї Русі Кипріана. Святий Пантелеімон також шанувався як духовний покровитель зачинателя династії волинської гілки князів Мономаховичів – Ізяслава  (Пантелеймона) Мстиславовича, та луцького князя Мстислава Даниловича, який збудував на честь великомученика і цілителя Пантелеймона в прилуцькому селі Гнідава церкву.

А вже майже 19 років поблизу Свято-Покровського кафедрального храму діє Свято-Пантелеймонівська церква. Збудована у візантійському стилі, вона є окрасою усього архітектурного комплексу древнього Свято-Покровського храму Луцька. Тут, у недільні та святкові дні відбувається Божественна Літургія, богослужіння прикрашає спів місцевого молодіжного хору «Уміленіє», який вже полюбився віруючим людям майстерним виконанням церковних піснеспівів.  Звершуються тут і церковні треби, особливо Таїнства Хрещення і Миропопомазання, а також Таїнство Шлюбу.

Особливо люблять православні лучани та гості міста богослужіння Акафіста святому великомученику і цілителю Пантелеймону, який виконується у цьому храмі під час вечірнього богослужіння – замість другої кафізми на Утрені.

Костянтин Олексюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *